Wentylatory i ich zastosowanie

WentylatorWentylator zazwyczaj kojarzy się nam z biurowych wiatraczkiem, który przynosi ulgę w upalne dni. tak naprawdę jednak tego typu urządzenia są o wiele bardziej różnorodne. Wyróżniamy wiele rodzajów wentylatorów, różniących się konstrukcją, ilością wirników czy zastosowaniem.

Właśnie to ostatnie kryterium najlepiej obrazuje nam różnorodność wentylatorów. Wentylatory wykorzystuje się na szeroką skalę w przemyśle chemicznym. Używane są tam wentylatory transportowe. Z ich pomocą można transportować różne substancje, w tym materiały silnie żrące, takie jak kwasy czy wilgotne gazy. W laboratoriach chemicznych używane są również wentylatory chemioodporne, które pochłaniają szkodliwe pyły i dymy, które wydobywają się podczas przygotowywania konkretnych produktów. Co ciekawe, takiego typu wentylatory znajdziemy również na uczelniach technicznych, w laboratoriach, w których studenci zgłębiają wiedzę z chemii i dziedzin pokrewnych. Dzięki obecności takich urządzeń młodzi ludzie i wykładowcy są bezpieczni i mogą poświecić się nauce.

Przy temacie bezpieczeństwa warto uwypuklić jeszcze jedno zastosowanie wentylatorów i tym samym wyodrębnić ich kolejne typy. Mowa oczywiście o przemysłowych wentylatorach przeciwwybuchowych i oddymiających. Wentylatory oddymiające mają za zadanie przeprowadzać wentylację powietrza, w którym znajdują się dymy i gazy, również te pożarowe. Takie wentylatory poleca się do stosowania zarówno w niewielkich jak i przestronnych pomieszczeniach, gdzie przebywa wiele osób. Można je spotkać w centrach handlowych, na halach sportowych, podziemnych parkingach czy w marketach. Ponadto, poleca się stosowanie takich wentylatorów w kuchniach, zarówno tych restauracyjnych jak i szkolnych czy akademickich.

Nawet jeśli konkretna potrawa ulegnie przypaleniu, wentylator szybko oczyści powietrze, zapewniając przyjemną i, przede wszystkim, higieniczną pracę. Jeśli z kolei pomieszczenie jest z jakiś przyczyn zagrożone wybuchem, poleca się zamontowanie w nim wentylatorów przeciwwybuchowych. Skutecznie chronią przed niebezpiecznych w skutkach eksplozjami w laboratoriach czy na halach przemysłowych. Oczywiście wentylatory znajdują także zastosowanie w domach i biurach. Spełniają tam jednak kilka funkcji. Mogą być to, wspomniane już wcześniej, wentylatory śmigłowe, które ochładzają w gorący dzień. W wielu miejscach, na przykład w łazienkach, przydają się również rodzaje wentylatorów promieniowych, oczyszczających powietrze, a także je odświeżających.